Albium Liga

Albium liga vznikla na sklonku roku 2020, částečně jako reakce na vývoj pandemie koronaviru. Ta totiž utvářela a ohýbala celou sezonu 2020, když se některé turnaje i několikrát přesouvaly a nebo úplně rušily.

Albium liga poskytuje nejen bezpečnou alternativu k běžným turnajům, ale hlavně nabízí discgolf v netradiční podobě. Liga je průběžná, jeden cyklus tak trvá zhruba dva měsíce, přičemž hráči hrají jedno soutěžní kolo přibližně jednou za dva týdny. Hráči mají v každém kole konkrétního soupeře, se kterým soutěží o jamky a následně o body do bodování. Vítězem souboje není nutně hráč s nejnižším skóre, ale hráč s nejvíce vyhranými jamkami. Celkovým vítězem cyklu je potom hráč s nejvíce body.

Co je jamkovka

Jamkovka je varianta discgolfu, která s klasickou variantou sdílí drtivou většinu pravidel, má však dvě zásadní odlišnosti.

Tou první je, že má hráč, případně tým, konkrétního soupeře. Nehrají tak proti celému startovnímu poli a cílem tak není zaházet nejlepší skóre ze všech hráčů. Soupeři se spolu sejdou v jedné skupině, flightu, a mohou tak přímo sledovat počínání svého soupeře.

Druhou odlišností je, že hráči soutěží o jamky. Vítězem jamky se stává hráč, který na jamce zahraje nižší skóre, než jeho soupeř. Pokud oba hráči zahrají stejné skóre, nezískává jamku ani jeden z nich. Je jedno, jak velký rozdíl ve skóre na jamce bude. Nezáleží tak, jestli jeden hráč zahraje na jamce 2 hody a druhý 6, nebo jeden 2 hody a druhý 3. Počítá se pouze počet jamek, které každý hráč získal. Může se tak stát, že vítězem souboje bude hráč, který potřeboval na odehrání hřiště víc hodů, než jeho soupeř.

Pravidla ligy

Přesná pravidla se mohou lišit kolo od kola jak se postupně dolaďují detaily tak, aby byli účastníci ligy co nejspokojenější. Obecně ale platí, že:

 • Přihlášení hráči jsou rozděleni do skupin podle ratingu tak, aby byly skupiny co nejvyrovnanější. Každá skupina může mít maximálně 16 hráčů.
 • Hrají se 4 kola, hráči hrají 1 kolo jednou za přibližně 2 týdny
 • Hráči mají pro každé kolo přidělené konkrétní soupeře, se kterým dané kolo odehrají
 • Souboj 2 hráčů, soupeřů pro dané kolo, vyhrává ten hráč, který během kola vyhrál více jamek
 • Za vítězství hráč získává 3 body, za prohru 0 bodů, za výhru v rozhozu 2 body a za prohru v rozhozu 1 bod
 • Vítězem cyklu se stává hráč s nejvíce body

O co se hraje

Ačkoliv může pojem "liga" působit odstrašujícím dojmem, nejde zde o vítězství. Sice se odměňují až 3 nejlepší hráči z každé skupiny, na jejich odměny jde ale pouze 50% prostředků vyhrazených na odměny pro hráče. Zbylých 50% je rozděleno na vložené soutěže. Zároveň platí, že každý hráč může získat jen jednu odměnu - hráč, který získá ocenění mezi nejlepšími 3, nemůže vyhrát vloženou soutěž. Každý hráč navíc může vyhrát pouze jednu vloženou soutěž.

Počet a typ vložených soutěží záleží na počtu hráčů ve skupině, konkrétní vložené soutěže se navíc mohou v rámci jednotlivých cyklů lišit. Mezi vložené soutěže patří například:

 • Nejlepší kolo
 • Celkové nejlepší skóre
 • Vhozené eso
 • Nejvíce bogey
 • Skokan (největší posun v tabulce vůči papírovým předpokladům)

Hráči mohou získat odměny poskytnuté partnery Albium ligy:

 • Vstupenku na libovolný turnaj UDGL
 • Poukázku na nákup v internetovém obchodu Ultimo.cz

Kdy a kde se hraje

Liga se spouští jednou za 2 až 3 měsíce a dějištěm bývá nejčastěji hřiště v Teplicích. Hráči našeho klubu jsou z celého Ústeckého kraje a Teplice jsou pro všechny hráče dostupné a podobně daleko. Může se stát, že na hřišti budou přidané jamky nebo se bude hrát na jiném hřišti. Aktuální informace, stejně jako kompletní pravidla ligy, jsou vždy uvedeny na idiscgolfu.

Na stránky jednotlivých cyklů se dostanete kliknutím na obrázek. Ty se budou postupně přidávat, jak se budou spouštět další cykly.

NOTE: DOPLNIT OBRAZKY

Partneři a sponzoři UDGL

Jak už to tak bývá, ani UDGL by se neobešla bez sponzorů. Díky nim mají naše turnaje takovou úroveň. Pouze díky nim jsme schopni turnaje pořádat, odměňovat hráče a mít na turnajích tak pohodovou atmosféru. Našimi partnery jsou:

Ústecká discgolfová liga Ultimo frisbee shop