Discgolf je nejen sportovní disciplínou, ale hlavně stále oblíbenější volnočasovou aktivitou. Je to nenáročný, nejen rekreační sport, jehož základy se naučíte během chvíle a nezáleží přitom na pohlaví ani věku.
V mnoha ohledech se jedná o obdobu klasického golfu, místo holí a míčků se ale používají látající talíře (disky, nebo také frisbee), místo jamek zase speciální koše.
Sport jako takový vznikl v 70. letech v USA a od té doby získal už statisíce příznivců, mimo USA hlavně ve Švédsku nebo Finsku, ale i jinde ve světě.
Stejně jako v golfu, i v discgolfu je cílem hry dokončit jamku, potažmo celé hřiště, na co nejmenší počet hodů. Disk se hází z určeného místa (výhoziště) na cíl (jamku). Ta je zpravidla tvořena discgolfovým košem. Obvyklá délka jamky je 50 – 150 metrů, průměrný hráče by měl jamku dokončit většinou třemi hody – konkrétní číslo ale záleží na paru jamky. Po prvním hodu hráč pokračuje z místa, kam disk dopadl a takto hází, dokud se netrefí do koše.
Hřiště jsou stavěna tak, aby se hráč musel vypořádat s přírodními překážkami, jako jsou stromy, keře, křoví nebo třeba i vodní plochy a aby tak hráč prokázal schopnost házet různé hody. Vítězem se stává hráč, který dokončí hřiště za nejmenší počet hodů
Jednoduše pro každého. Discgolf je finančně nenáročný a i díky tomu je to ideální zábava na nedělní odpoledne s rodinou nebo kamarády. Bez problémů jej mohou hrát malé děti nebo i prarodiče. Diskem se naučíte házet za pár minut a nezáleží na věku, pohlaví nebo fyzické zdatnosti.
Jako rekreační sport v sobě discgolf spojuje pobyt v přírodě s fyzickou i psychickou aktivitou, pomáhá člověku držet se v kondici a odreagovat se od každodenních starostí.
Oproti klasickému golfu nepotřebujete k discgolfu žádné drahé vybavení. Do začátku vám bohatě stačí jeden disk, který se dá pořídit už od 300 Kč. Není potřeba být členem žádného klubu, většina hřišť je přístupná naprosto zdarma. Dá se tak začít v podstatě hned a téměř zadarmo.
Podobně jako se v golfu mění hole, mění se v discgolfu disky. Některé létají pomalu a rovně a jsou vhodné na dohazování, jiné létají rychle a daleko. Více si o discích můžete přečíst zde.
Pro hru je nejlepší využít pevná hřiště. Ta mají standardně 9 nebo 18 jamek, jsou ale i výjimky. Najdete je roztroušené po celé republice – viz mapa níže.
Další možností jsou turnaje. Ty se nejčastěji hrají tam, kde už nějaké hřiště stojí, úplnou výjimkou ale nejsou ani turnaje na zcela nových lokacích. Často takhle děláme turnaje v UDGL – víc si můžeš přečíst přímo na stránkách ligy.
Nic vám ale nebrání vzít do ruky nějaký ten disk a ať už s nebo bez přenosného koše vyrazit někam na louku. Můžete buď házet jen tak, jako cíl ale dobře poslouží i strom nebo tyč.